CKR22CG222JM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR22CG222JM
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 100V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Width :
2.34mm
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Reference Standard :
MIL-PRF-39014/22
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Applications :
High Reliability
Multilayer :
yes
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Reach Compliance Code :
not_compliant
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Capacitance :
2200pF
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
6.6mm
Published :
Size Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Temperature Characteristics Code :
CG
Tolerance :
±5%
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
No
Terminal Shape :
Flat
Package / Case :
2-DIP
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Failure Rate :
M (1%)
Datasheets
CKR22CG222JM
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 2200pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole 2-DIP
CKR22CG222JM Overview
A 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
CKR22CG222JM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm