CKR22CG220JP
Mfr.Part #
CKR22CG220JP
Description
CAP CER 22PF 200V NP0 2-DIP
Tube
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Thickness :
2.34mm
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
P (0.1%)
Capacitance :
22pF
Height :
3.25mm
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Military
Published :
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Lead Pitch :
8.255mm
Temperature Characteristics Code :
CG
Dielectric :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Length :
6.6mm
Depth :
2.34mm
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Datasheets
CKR22CG220JP
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 22pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG220JP Overview
Ceramic capacitor is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 8.255mm.
CKR22CG220JP Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm