CKR22CG151JM
Mfr.Part #
CKR22CG151JM
Description
CAP CER 150PF 200V NP0 2-DIP
Depth :
2.34mm
Voltage - Rated :
200V
Thickness :
2.34mm
Capacitance :
150pF
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Height :
3.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
8.255mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Dielectric :
C0G
Failure Rate :
M (1%)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Length :
6.6mm
Tolerance :
±5%
Temperature Characteristics Code :
CG
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Datasheets
CKR22CG151JM
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 150pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG151JM Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
CKR22CG151JM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm