CKR22CG121JM
Mfr.Part #
CKR22CG121JM
Description
CAP CER 120PF 200V NP0 2-DIP
Capacitance :
120pF
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Temperature Characteristics Code :
CG
Tolerance :
±5%
Thickness :
2.34mm
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Dielectric :
C0G
Height :
3.25mm
Depth :
2.34mm
JESD-609 Code :
e0
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
8.255mm
Length :
6.6mm
Voltage - Rated :
200V
Failure Rate :
M (1%)
Radial
Datasheets
CKR22CG121JM
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 120pF 200V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG121JM Overview
Programs on this device are of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22CG121JM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm