CKR22CG103JR-LL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR22CG103JR-LL
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10000PF 50V NP0 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
Military
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Height :
3.25mm
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Pitch :
8.255mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
2-DIP
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
10000pF
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±5%
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Number of Pins :
2
Depth :
2.34mm
Datasheets
CKR22CG103JR-LL
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C Military Through Hole 2-DIP
CKR22CG103JR-LL Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
CKR22CG103JR-LL Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm