CKR22BX823KS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKR22BX823KS
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2-DIP
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.082UF 50V BX 2-DIP
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Thickness :
2.34mm
Packaging :
Tube
Terminal Shape :
Flat
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated :
50V
Lead Pitch :
8.255mm
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Termination :
Radial
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Temperature Coefficient :
BX
Depth :
2.34mm
Temperature Characteristics Code :
BX
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Dielectric :
X7R
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
2-DIP
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Height :
3.25mm
Capacitance :
0.082µF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Applications :
High Reliability
Length :
6.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%
Datasheets
CKR22BX823KS
KYOCERA AVX CKR22BX823KS
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 0.082μF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22BX823KS Overview
Programs on this device are of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with BX being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22BX823KS Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm