CKR22BX472KS
Mfr.Part #
CKR22BX472KS
Description
CAP CER 4700PF 100V BX 2-DIP
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Pbfree Code :
Military
JESD-609 Code :
e0
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Number of Terminations :
2
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Lead Pitch :
8.255mm
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
ECCN Code :
EAR99
Height :
3.25mm
Terminal Shape :
Flat
Temperature Characteristics Code :
BX
Capacitance :
4700pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Depth :
2.34mm
Tolerance :
±10%
Thickness :
2.34mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
6.6mm
Multilayer :
yes
Datasheets
CKR22BX472KS
KYOCERA AVX CKR22BX472KS
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 4700pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22BX472KS Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.This coefficient equals BX indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
CKR22BX472KS Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm