CKR22BX223KP-LL
Mfr.Part #
CKR22BX223KP-LL
Description
CAP CER 0.022UF 50V BX 2-DIP
Length :
6.604mm
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
50V
Height :
3.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Pitch :
8.255mm
Capacitance :
0.022µF
Depth :
2.34mm
Width :
2.3368mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Datasheets
CKR22BX223KP-LL
KYOCERA AVX CKR22BX223KP-LL
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C Military Through Hole 2-DIP
CKR22BX223KP-LL Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is BX.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
CKR22BX223KP-LL Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm