CKR22BX223KM
Mfr.Part #
CKR22BX223KM
Description
CAP CER 0.022UF 50V BX 2-DIP
Depth :
2.34mm
Terminal Shape :
Flat
Number of Pins :
2
Thickness :
2.34mm
Published :
Tolerance :
±10%
Capacitance :
0.022µF
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Lead Pitch :
8.255mm
Multilayer :
yes
Length :
6.6mm
Applications :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
BX
Height :
3.25mm
ECCN Code :
EAR99
Failure Rate :
M (1%)
Series :
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
CKR22BX223KM
KYOCERA AVX CKR22BX223KM
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22BX223KM Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is BX.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 8.255mm.
CKR22BX223KM Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm