CKR22BX122KS
Mfr.Part #
CKR22BX122KS
Description
CAP CER 1200PF 100V BX 2-DIP
Military, MIL-PRF-39014, CKR22
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height Seated (Max) :
0.175 4.45mm
Lead Pitch :
8.255mm
Length :
6.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
1200pF
Temperature Characteristics Code :
BX
Depth :
2.34mm
Package / Case :
2-DIP
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
S (0.001%)
Multilayer :
yes
Size / Dimension :
0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm
Terminal Shape :
Flat
Thickness :
2.34mm
Tolerance :
±10%
Pbfree Code :
No
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Height :
3.25mm
Lead Spacing :
0.325 8.25mm
Tube
Published :
Datasheets
CKR22BX122KS
KYOCERA AVX CKR22BX122KS
Military, MIL-PRF-39014, CKR22 1200pF 100V Ceramic Capacitor ±10% BX 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm -55°C~125°C 2 Terminations Military Through Hole 2-DIP
CKR22BX122KS Overview
This device's program size/dimension is 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
CKR22BX122KS Features
a size/dimension of 0.260Lx0.092W 6.60mmx2.34mm