CKC18X912GDGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X912GDGAC7210
Description
KC-LINK 1812 9.1NF 1000VDC C0G
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Ratings :
Dielectric :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Lead Spacing :
Capacitance :
9100 pF
Class :
Class 1
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Packaging :
Reel
Termination :
Flexible (Soft)
Series :
KC-LINK
Length :
4.5 mm
Tolerance :
±2%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
Width :
3.2 mm
Active
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
CKC18X
Product :
General Type MLCCs
KEMET CKC18X912GDGAC7210
KC-LINK 9100 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X912GDGAC7210 Overview
Ceramic capacitor is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC18X912GDGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)