CKC18C103GDGAC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC18C103GDGAC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 1812 10NF 1000VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Base Product Number :
CKC18C
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Failure Rate :
Capacitance :
10000 pF
Lead Spacing :
Tolerance :
±2%
Series :
KC-LINK
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
KEMET CKC18C103GDGAC7210
KC-LINK 10000 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18C103GDGAC7210 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC18C103GDGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)