CKC18X912FDGAC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC18X912FDGAC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 1812 9.1NF 1000VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
KC-LINK
Height - Seated (Max) :
Lead Style :
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Packaging :
Reel
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR)
Length :
4.5 mm
Capacitance :
9100 pF
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Termination Style :
SMD/SMT
Base Product Number :
CKC18X
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Product :
General Type MLCCs
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination :
Flexible (Soft)
Subcategory :
Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G (NP0)
Tolerance :
±1%
Class :
Class 1
Width :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Applications :
Boardflex Sensitive
Ratings :
KEMET CKC18X912FDGAC7210
KC-LINK 9100 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X912FDGAC7210 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
CKC18X912FDGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)