CKC18X912FCGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X912FCGAC7210
Description
KC-LINK 1812 9.1NF 500VDC C0G
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
C0G, NP0
RoHS :
Details
Base Product Number :
CKC18X
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height - Seated (Max) :
Brand :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Subcategory :
Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
Packaging :
Reel
Tolerance :
±1%
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Applications :
Boardflex Sensitive
Lead Style :
Length :
4.5 mm
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Failure Rate :
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
9100 pF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Termination :
Flexible (Soft)
Width :
3.2 mm
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
KEMET CKC18X912FCGAC7210
KC-LINK 9100 pF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X912FCGAC7210 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC18X912FCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)