CKC18X822KWGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X822KWGAC7210
Description
KC-LINK 1812 8.2NF 650VDC C0G
Boardflex Sensitive
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G (NP0)
RoHS :
Details
Surface Mount, MLCC
Product Type :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Brand :
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Termination :
Flexible (Soft)
Product :
General Type MLCCs
Width :
3.2 mm
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 1
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
650V
Subcategory :
Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Length :
4.5 mm
Capacitance :
8200 pF
Packaging :
Reel
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Ratings :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
KEMET CKC18X822KWGAC7210
KC-LINK 8200 pF 650V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X822KWGAC7210 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
CKC18X822KWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)