CKC18X822KCGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X822KCGAC7210
Description
KC-LINK 1812 8.2NF 500VDC C0G
Ceramic Capacitors
Packaging :
Reel
Termination :
Flexible (Soft)
1812 (4532 Metric)
Dielectric :
C0G (NP0)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
RoHS :
Details
Width :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Capacitance :
8200 pF
Failure Rate :
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Subcategory :
Capacitors
Length :
4.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Lead Style :
Lead Spacing :
Brand :
KC-LINK
Product Type :
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Ratings :
Class :
Class 1
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Tolerance :
±10%
Termination Style :
SMD/SMT
KEMET CKC18X822KCGAC7210
KC-LINK 8200 pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X822KCGAC7210 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
CKC18X822KCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)