CKC18X752MDGACAUTO
Mfr.Part #
CKC18X752MDGACAUTO
Description
KC-LINK 1812 7.5NF 1000VDC C0G
Ceramic Capacitors
Product Type :
Termination Style :
SMD/SMT
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Packaging :
Reel
Base Product Number :
CKC18X
Product :
General Type MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Failure Rate :
Ratings :
AEC-Q200
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±20%
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination :
Flexible (Soft)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
C0G (NP0)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Length :
4.5 mm
Height - Seated (Max) :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Brand :
Class :
Class 1
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Width :
3.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Capacitance :
7500 pF
KEMET CKC18X752MDGACAUTO
KC-LINK 7500 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X752MDGACAUTO Overview
A 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC18X752MDGACAUTO Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)