CKC18X682JCGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X682JCGAC7210
Description
KC-LINK 1812 6.8NF 500VDC C0G
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Class :
Class 1
Dielectric :
C0G (NP0)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Capacitance :
6800 pF
Length :
4.5 mm
Subcategory :
Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Product :
General Type MLCCs
Tolerance :
±5%
Series :
KC-LINK
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
CKC18X
Width :
3.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
1812 (4532 Metric)
Termination :
Flexible (Soft)
KEMET CKC18X682JCGAC7210
KC-LINK 6800 pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X682JCGAC7210 Overview
Programs on this device are of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
CKC18X682JCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)