CKC18X622KCGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC18X622KCGAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 1812 6.2NF 500VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Failure Rate :
Tolerance :
±10%
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Base Product Number :
CKC18X
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
500V
Applications :
Boardflex Sensitive
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Product Status :
Active
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Series :
KC-LINK
Capacitance :
6200 pF
KEMET CKC18X622KCGAC7800
KC-LINK 6200 pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X622KCGAC7800 Overview
Programs on this device are of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
CKC18X622KCGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)