CKC18X562MWGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X562MWGAC7210
Description
KC-LINK 1812 5.6NF 650VDC C0G
Ceramic Capacitors
Dielectric :
KC-LINK
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Length :
4.5 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Failure Rate :
Product Type :
Voltage - Rated :
650V
Class :
Class 1
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Width :
3.2 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Packaging :
Reel
Applications :
Boardflex Sensitive
Product :
General Type MLCCs
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Capacitance :
5600 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Surface Mount, MLCC
Termination :
Flexible (Soft)
Tolerance :
±20%
Lead Style :
KEMET CKC18X562MWGAC7210
KC-LINK 5600 pF 650V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X562MWGAC7210 Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G, NP0.
CKC18X562MWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)