CKC18X562MCGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X562MCGAC7210
Description
KC-LINK 1812 5.6NF 500VDC C0G
Ceramic Capacitors
Termination Style :
SMD/SMT
C0G, NP0
Termination :
Flexible (Soft)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Width :
3.2 mm
Length :
4.5 mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
CKC18X
Subcategory :
Capacitors
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Lead Style :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Ratings :
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
500V
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
C0G (NP0)
Capacitance :
5600 pF
Product :
General Type MLCCs
KEMET CKC18X562MCGAC7210
KC-LINK 5600 pF 500V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X562MCGAC7210 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC18X562MCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)