CKC18X512KWGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X512KWGAC7210
Description
KC-LINK 1812 5.1NF 650VDC C0G
1812 (4532 Metric)
Brand :
Lead Spacing :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Applications :
Boardflex Sensitive
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Class :
Class 1
Base Product Number :
CKC18X
Product :
General Type MLCCs
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Height - Seated (Max) :
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Termination :
Flexible (Soft)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
4.5 mm
Dielectric :
C0G (NP0)
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
RoHS :
Details
Subcategory :
Capacitors
Width :
3.2 mm
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
5100 pF
Voltage - Rated :
650V
Lead Style :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Packaging :
Reel
Tolerance :
±10%
Active
KEMET CKC18X512KWGAC7210
KC-LINK 5100 pF 650V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X512KWGAC7210 Overview
This device's program size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
CKC18X512KWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)