CKC18X512KCGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X512KCGAC7210
Description
KC-LINK 1812 5.1NF 500VDC C0G
Ceramic Capacitors
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
RoHS :
Details
Capacitance :
5100 pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Style :
Length :
4.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Width :
3.2 mm
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
Flexible (Soft)
Product Type :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Reel
Voltage - Rated :
500V
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Product :
General Type MLCCs
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Height - Seated (Max) :
Subcategory :
Capacitors
KC-LINK
Class :
Class 1
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Dielectric :
C0G (NP0)
KEMET CKC18X512KCGAC7210
KC-LINK 5100 pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X512KCGAC7210 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
CKC18X512KCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)