CKC18X393KWGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC18X393KWGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 1812 39NF 650VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Failure Rate :
Termination :
Flexible (Soft)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Packaging :
Reel
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Product Status :
Active
Capacitance :
0.039 µF
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Qualification :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Width :
3.2 mm
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
CKC18X
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
C0G (NP0)
Subcategory :
Capacitors
Length :
4.5 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Style :
Tolerance :
±10%
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Product :
General Type MLCCs
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
650V
Lead Spacing :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
KC-LINK
KEMET CKC18X393KWGACAUTO
KC-LINK 0.039 μF 650V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X393KWGACAUTO Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
CKC18X393KWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)