CKC18X333GCGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X333GCGAC7210
Description
KC-LINK 1812 33NF 500VDC C0G
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
KC-LINK
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
500V
Capacitance :
0.033 µF
Width :
3.2 mm
Product Status :
Active
Packaging :
Reel
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
C0G, NP0
Brand :
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Tolerance :
±2%
Class :
Class 1
Product :
General Type MLCCs
Product Type :
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Length :
4.5 mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Termination :
Flexible (Soft)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Dielectric :
C0G (NP0)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
KEMET CKC18X333GCGAC7210
KC-LINK 0.033 μF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X333GCGAC7210 Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC18X333GCGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)