CKC18X223KWGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC18X223KWGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 1812 22NF 650VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
0.022 μF
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
3.2 mm
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Lead Style :
Base Product Number :
CKC18X
Package :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Length :
4.5 mm
Dielectric :
C0G (NP0)
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Termination :
Flexible (Soft)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Product Status :
Active
Series :
KC-LINK
Voltage - Rated :
650V
Class :
Class 1
KEMET CKC18X223KWGACAUTO
KC-LINK 0.022 μF 650V Ceramic Capacitor ±10% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X223KWGACAUTO Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).This coefficient equals C0G, NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
CKC18X223KWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)