CKC18X183FCGAC7800
Mfr.Part #
CKC18X183FCGAC7800
Description
KC-LINK 1812 18NF 500VDC C0G
Voltage - Rated :
500V
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Tolerance :
±1%
Capacitance :
0.018 µF
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Base Product Number :
CKC18X
Applications :
Boardflex Sensitive
Failure Rate :
Lead Style :
KEMET CKC18X183FCGAC7800
KC-LINK 0.018 μF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X183FCGAC7800 Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CKC18X183FCGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)