CKC18X153MWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC18X153MWGACAUTO
Description
KC-LINK 1812 15NF 650VDC C0G
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Capacitance :
0.015 µF
Class :
Class 1
Base Product Number :
CKC18X
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Product Type :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
650V
Termination :
Flexible (Soft)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
C0G, NP0
Width :
3.2 mm
Length :
4.5 mm
Packaging :
MouseReel
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Dielectric :
Failure Rate :
RoHS :
Details
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
KEMET CKC18X153MWGACAUTO
KC-LINK 0.015 μF 650V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X153MWGACAUTO Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC18X153MWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)