CKC18X123JDGAC7210
Mfr.Part #
CKC18X123JDGAC7210
Description
KC-LINK 1812 12NF 1000VDC C0G
Ceramic Capacitors
Brand :
Tolerance :
±5%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Packaging :
Reel
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Width :
3.2 mm
Dielectric :
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.012 µF
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Length :
4.5 mm
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Termination Style :
SMD/SMT
Ratings :
Product :
General Type MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series :
KC-LINK
Product Type :
Ceramic Capacitors
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Lead Spacing :
Base Product Number :
CKC18X
Lead Style :
Termination :
Flexible (Soft)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
RoHS :
Details
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
KEMET CKC18X123JDGAC7210
KC-LINK 0.012 μF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X123JDGAC7210 Overview
A 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC18X123JDGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)