CKC18X123JCGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC18X123JCGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 1812 12NF 500VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS :
Details
Dielectric :
C0G (NP0)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Class :
Class 1
Subcategory :
Capacitors
Series :
KC-LINK
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±5%
Packaging :
MouseReel
Product Type :
Ceramic Capacitors
Length :
4.5 mm
Width :
3.2 mm
Failure Rate :
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Qualification :
AEC-Q200
Product :
General Type MLCCs
Brand :
Base Product Number :
CKC18X
Capacitance :
0.012 µF
Lead Style :
Lead Spacing :
Termination :
Flexible (Soft)
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
KEMET CKC18X123JCGACAUTO
KC-LINK 0.012 μF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X123JCGACAUTO Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
CKC18X123JCGACAUTO Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)