CKC18X103JCGACAUTO
Mfr.Part #
CKC18X103JCGACAUTO
Description
KC-LINK 1812 10NF 500VDC C0G
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance :
10000 pF
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Active
Packaging :
MouseReel
Thickness (Max) :
0.087" (2.20mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
C0G, NP0
Brand :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
RoHS :
Details
Product :
General Type MLCCs
Termination :
Flexible (Soft)
Failure Rate :
Class :
Class 1
Base Product Number :
CKC18X
Dielectric :
C0G (NP0)
Length :
4.5 mm
Subcategory :
Capacitors
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Qualification :
AEC-Q200
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
500V
Width :
3.2 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Features :
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
KEMET CKC18X103JCGACAUTO
KC-LINK 10000 pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18X103JCGACAUTO Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
CKC18X103JCGACAUTO Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)