CKC18C622MDGAC7210
Mfr.Part #
CKC18C622MDGAC7210
Description
KC-LINK 1812 6.2NF 1000VDC C0G
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) :
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
Capacitance :
6200 pF
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
CKC18C
KEMET CKC18C622MDGAC7210
KC-LINK 6200 pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18C622MDGAC7210 Overview
Programs on this device are of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
CKC18C622MDGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)