CKC18C562MWGACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC18C562MWGACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 1812 5.6NF 650VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination :
Standard
Tolerance :
±20%
Applications :
Automotive
Base Product Number :
CKC18C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Dielectric :
C0G (NP0)
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
650V
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Series :
KC-LINK
Product :
General Type MLCCs
Width :
3.2 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Capacitance :
5600 pF
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Length :
4.5 mm
Packaging :
Reel
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.055" (1.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Subcategory :
Capacitors
Failure Rate :
Class :
Class 1
Termination Style :
SMD/SMT
Qualification :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
RoHS :
Details
Height - Seated (Max) :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Brand :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
KEMET CKC18C562MWGACAUTO
KC-LINK 5600 pF 650V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18C562MWGACAUTO Overview
Ceramic capacitor is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC18C562MWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)