CKC18C273MCGAC7800
Mfr.Part #
CKC18C273MCGAC7800
Description
KC-LINK 1812 27NF 500VDC C0G
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.027 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Voltage - Rated :
500V
C0G, NP0
KEMET CKC18C273MCGAC7800
KC-LINK 0.027 μF 500V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18C273MCGAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC18C273MCGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)