CKC18C273FWGACAUTO
Mfr.Part #
CKC18C273FWGACAUTO
Description
KC-LINK 1812 27NF 650VDC C0G
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Product Type :
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Qualification :
AEC-Q200
Brand :
Packaging :
Reel
Length :
4.5 mm
Applications :
Automotive
Class :
Class 1
Termination :
Standard
C0G, NP0
Product :
General Type MLCCs
Capacitance :
0.027 µF
Dielectric :
C0G (NP0)
Voltage - Rated :
650V
Lead Spacing :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Ratings :
AEC-Q200
Width :
3.2 mm
Base Product Number :
CKC18C
Subcategory :
Capacitors
Thickness (Max) :
0.071" (1.80mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Failure Rate :
KEMET CKC18C273FWGACAUTO
KC-LINK 0.027 μF 650V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18C273FWGACAUTO Overview
A 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0.
CKC18C273FWGACAUTO Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)