CKC18C183MCGAC7800
Mfr.Part #
CKC18C183MCGAC7800
Description
KC-LINK 1812 18NF 500VDC C0G
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Lead Spacing :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Rated :
500V
Ratings :
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Tolerance :
±20%
Capacitance :
0.018 µF
1812 (4532 Metric)
KEMET CKC18C183MCGAC7800
KC-LINK 0.018 μF 500V Ceramic Capacitor ±20% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18C183MCGAC7800 Overview
Ceramic capacitor is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G, NP0.
CKC18C183MCGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)