CKC18C183FWGAC7210
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC18C183FWGAC7210
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 1812 18NF 650VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Capacitance :
0.018 µF
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Lead Spacing :
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.061" (1.55mm)
Ratings :
Failure Rate :
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Series :
KC-LINK
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
650V
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
CKC18C
KEMET CKC18C183FWGAC7210
KC-LINK 0.018 μF 650V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18C183FWGAC7210 Overview
A program's size/dimension is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) for this device.Its coefficient is C0G, NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
CKC18C183FWGAC7210 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)