CKC18C123GCGACAUTO
Mfr.Part #
CKC18C123GCGACAUTO
Description
KC-LINK 1812 12NF 500VDC C0G
KC-LINK
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Class :
Class 1
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Width :
3.2 mm
Qualification :
AEC-Q200
Length :
4.5 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
CKC18C
Product Type :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Capacitance :
0.012 µF
Package :
Tape and Reel (TR)
Packaging :
MouseReel
Termination :
Standard
Applications :
Automotive
Termination Style :
SMD/SMT
Product :
General Type MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Voltage - Rated :
500V
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±2%
Dielectric :
C0G (NP0)
Failure Rate :
Brand :
Height - Seated (Max) :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Lead Spacing :
Type :
Commercial and Automotive Grade MLCCs
Lead Style :
RoHS :
Details
KEMET CKC18C123GCGACAUTO
KC-LINK 0.012 μF 500V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18C123GCGACAUTO Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC18C123GCGACAUTO Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)