CKC18C123FCGAC7800
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CKC18C123FCGAC7800
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
KC-LINK 1812 12NF 500VDC C0G
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Ratings :
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±1%
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Voltage - Rated :
500V
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Failure Rate :
Capacitance :
0.012 µF
Features :
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
KC-LINK
Product Status :
Active
Base Product Number :
CKC18C
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET CKC18C123FCGAC7800
KC-LINK 0.012 μF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
CKC18C123FCGAC7800 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
CKC18C123FCGAC7800 Features
a size/dimension of 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)