CI2502P1H00-NH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CI2502P1H00-NH
Manufacturer
CviLux
Description
2 POS 2.50MM (.098) WIRE TO BOAR
Manufacturer :
CviLux
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch - Mating :
0.098 (2.50mm)
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.193 (4.90mm)
Contact Type :
Male Pin
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Number of Rows :
1
Mated Stacking Heights :
Number of Positions :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
120.0µin (3.05µm)
Voltage Rating :
50VAC
Applications :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Header
Insulation Color :
Natural
Current Rating (Amps) :
3A
Package :
Bag
Series :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Overall Contact Length :
Contact Material :
Brass
Contact Length - Mating :
Fastening Type :
Detent Lock
Contact Finish - Mating :
Tin
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Row Spacing - Mating :
Contact Finish Thickness - Post :
120.0µin (3.05µm)
Contact Length - Post :
0.134 (3.40mm)
Termination :
Solder
Features :
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Shape :
Circular
Contact Finish - Post :
Tin
Datasheets
CI2502P1H00-NH
CviLux CI2502P1H00-NH
- Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free 2-Position Board to Cable/Wire 0.193 (4.90mm) Height