CGS653U025W4C
Mfr.Part #
CGS653U025W4C
Description
CAP ALUM 65000UF 25V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
REACH SVHC :
Unknown
Ripple Current @ High Frequency :
21.45A @ 10kHz
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
16.5A
Tolerance :
-10% +75%
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Number of Pins :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
105mm
Lead Pitch :
28.6mm
Voltage - Rated DC :
25V
Diameter :
63.5mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Leakage Current :
7.65mA
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Capacitance :
65000μF
Ripple Current @ Low Frequency :
16.5A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm @ 120Hz
Datasheets
CGS653U025W4C
Cornell Dubilier Electronics CGS653U025W4C
CGS 65000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 16.5A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals