CGS403U040V3C
Mfr.Part #
CGS403U040V3C
Description
CAP ALUM 40000UF 40V SCREW
Stock
1
In Stock :
1
Ripple Current @ Low Frequency :
9.9A @ 120Hz
Height :
79.4mm
Ripple Current @ High Frequency :
12.87A @ 10kHz
Ripple Current :
9.9A
Leakage Current :
7.59mA
Voltage - Rated DC :
40V
Lead Pitch :
22mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm @ 120Hz
Published :
2013
Bulk
Number of Pins :
Capacitance :
40000μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Tolerance :
-10% +75%
Diameter :
50.8mm
Datasheets
CGS403U040V3C
Cornell Dubilier Electronics CGS403U040V3C
CGS 40000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 9.9A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals