CGS333U050W4C
Mfr.Part #
CGS333U050W4C
Description
CAP ALUM 33000UF 50V SCREW
Capacitance :
33000μF
Height :
105mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Series :
CGS
Length :
104.78mm
Tolerance :
-10% +75%
Voltage - Rated DC :
50V
Leakage Current :
7.71mA
Number of Pins :
Ripple Current :
10A
Diameter :
63.5mm
Ripple Current @ High Frequency :
13A @ 10kHz
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
10A @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
28.6mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Datasheets
CGS333U050W4C
Cornell Dubilier Electronics CGS333U050W4C
CGS 33000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 10A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals