CGS332T350V5L
Mfr.Part #
CGS332T350V5L
Description
CAP ALUM 3300UF 350V SCREW
Ripple Current @ High Frequency :
12.15A @ 10kHz
Diameter :
50.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
8.1A
Height :
143mm
Ripple Current @ Low Frequency :
8.1A @ 120Hz
Lead Pitch :
22mm
Voltage - Rated DC :
350V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
5.625 142.88mm
Tolerance :
-10% +50%
Capacitance :
3300µF
Number of Pins :
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Leakage Current :
6.45mA
Datasheets
CGS332T350V5L
Cornell Dubilier Electronics CGS332T350V5L
CGS 3300μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 8.1A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals