CGS322T350W4C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CGS322T350W4C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 3200UF 350V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Mount :
Chassis Mount
Height :
105mm
Number of Pins :
2
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
39mOhm @ 120Hz
Length :
104.775mm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Aluminium
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
350V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
28.6mm
Published :
Capacitance :
3200μF
Mounting Type :
Chassis Mount
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
-10% +50%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
8A
Terminal Shape :
Binding Post
Life (Hours) :
2000 hours
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Ripple Current @ High Frequency :
12A @ 10kHz
Termination :
Screw
Series :
CGS
Factory Lead Time :
16 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
8A @ 120Hz
Leakage Current :
6.35mA
Diameter :
63.5mm
Datasheets
CGS322T350W4C
Cornell Dubilier Electronics CGS322T350W4C
CGS 3200μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 8A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals