CGS321T450V3C
Mfr.Part #
CGS321T450V3C
Description
CAP ALUM 320UF 450V SCREW
Stock
4
In Stock :
4
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
50.8mm
Voltage - Rated DC :
450V
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Tolerance :
-10% +50%
Lead Free :
Lead Free
Height :
79.4mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
253mOhm @ 120Hz
Lead Pitch :
22mm
Published :
2006
Ripple Current :
2.5A
Leakage Current :
6mA
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 120Hz
Factory Lead Time :
17 Weeks
Capacitance :
320μF
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
Ripple Current @ High Frequency :
3.75A @ 10kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
EAR99
Number of Pins :
Datasheets
CGS321T450V3C
Cornell Dubilier Electronics CGS321T450V3C
CGS 320μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 2.5A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals