CGS293U025V4C
Mfr.Part #
CGS293U025V4C
Description
CAP ALUM 29000UF 25V SCREW
Ripple Current @ Low Frequency :
10.5A @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18mOhm @ 120Hz
Diameter :
50.8mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
29000μF
Ripple Current :
10.5A
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
105mm
Ripple Current @ High Frequency :
13.65A @ 10kHz
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
ROHS3 Compliant
Leakage Current :
5.11mA
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Height :
109.52mm
Lead Pitch :
22mm
Tolerance :
-10% +75%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Binding Post
Mount :
Chassis Mount, Clamp
Datasheets
CGS293U025V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS293U025V4C
CGS 29000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 10.5A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals