CGS292T250V3L
Mfr.Part #
CGS292T250V3L
Description
CAP ALUM 2900UF 250V SCREW
Tolerance :
-10% +50%
Height Seated (Max) :
3.625 92.08mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
Binding Post
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
6.5A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current @ High Frequency :
9.75A @ 10kHz
Diameter :
50.8mm
Ripple Current @ Low Frequency :
6.5A @ 120Hz
Height :
92mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
41mOhm @ 120Hz
Leakage Current :
5.11mA
Capacitance :
2900μF
Terminal Pitch :
22.2mm
Lead Pitch :
22mm
Datasheets
CGS292T250V3L
Cornell Dubilier Electronics CGS292T250V3L
CGS 2900μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 6.5A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals