CGS282T400W4C
Mfr.Part #
CGS282T400W4C
Description
CAP ALUM 2800UF 400V SCREW
Diameter :
63.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
42mOhm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
7.8A @ 120Hz
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Leakage Current :
6.35mA
Capacitance :
2800μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
400V
Published :
Lead Pitch :
28.6mm
Length :
104.775mm
Height :
105mm
Terminal Shape :
Binding Post
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Ripple Current :
7.8A
Polar
Number of Pins :
2
Ripple Current @ High Frequency :
11.7A @ 10kHz
Tolerance :
-10% +50%
Datasheets
CGS282T400W4C
Cornell Dubilier Electronics CGS282T400W4C
CGS 2800μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 7.8A 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.6mm Radial, Can - Screw Terminals