CGS282T250V4C
Mfr.Part #
CGS282T250V4C
Description
CAP ALUM 2800UF 250V SCREW
Size / Dimension :
2.000Dia 50.80mm
Lead Pitch :
22mm
Number of Pins :
2
Ripple Current @ High Frequency :
9.75A @ 10kHz
Height :
105mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
Tolerance :
-10% +50%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
46mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
6.5A
Diameter :
50.8mm
Voltage - Rated DC :
250V
Applications :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
6.5A @ 120Hz
Capacitance :
2800μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
Binding Post
Datasheets
CGS282T250V4C
Cornell Dubilier Electronics CGS282T250V4C
CGS 2800μF Capacitor -10% +50% Bulk Chassis Mount 6.5A 2.000Dia 50.80mm -40°C~85°C Polar 22mm Radial, Can - Screw Terminals